Projektni dan škole

Domaća zadaća – na brailleovom pismu!

I ove je godine, već tradicionalno – u tjednu koji prethodi Uskrsu i proljetnom odmoru učenika, obilježen Projektni dan naše škole. Ove godine tema je bila Medijska pismenost. Učenici i nastavnici pripremili su brojne aktivnosti .  Poučnim i  zabavnim sadržajima osvježili su školsku svakodnevicu - priredbama, prezentacijama, predavanjima….

Posebni gosti bili su  članovi Udruge slijepih Zagreb, koji su posjetili našu školu 28.ožujka 2018.  (tajnik udruge Goran Tomašković,  Ante i pratiteljica Ana).

Udruga slijepih Zagreb je humanitarna, neprofitna udruga koja okuplja i brine o slijepim osobama s područja Grada Zagreba i Zagrebačke županije. Trenutno broji oko više od tisuću članova.

Članovi Udruge upoznali su nas s brojnim aktivnostima Udruge. Posebno su nas oduševili njihovi sportski rezultati u pikadu, kuglanju i planinarenju.

Kako pomoći slijepoj ili slabovidnoj osobi u svakodnevnim situacijama, demonstrirali  su nam uz pomoć naših učenika, od kojih su se posebno istaknuli Marin Sudar  iz 4.F i Jure Dasović iz 2.F razreda.

Prezentirali su Louis Brailleovo pismo i njegovu primjenu te kraću povijest nastanka i razvitka pismenosti slijepih osoba. Posjet i predavanje organizirala je profesorica Nataša Sirković koja je učenicima zadala da domaću zadaću napišu na brajici!..foto...

Za pisanje brajevog pisma, uz pisaći stroj, koristi se tablica i šilo. Kada je sklopljena, gornja stranica tablice sadrži otvore koji veličinom odgovaraju jednom brajevom znaku ili šestotočki. Šestotočku čini šest točkica, po tri točkice u dva stupca. Kombinacijom točkica oblikuju se brajevi znakovi. Jedna šestotočka predstavlja jedno slovno mjesto.

Puno nas nije znalo da je i prva škola za lijepe osobe bila u našem Bukevju . Učitelj i poznati pedagog Vinko Bek 1889. godine otvorio je u Bukevju privatni zavod za slijepe, u kojem je obučavao slijepog dječaka Hinka Svobodu, s kojim je iste godine izašao na javni ispit u Zagrebu. To je prvi put u povijesti školstva na jugoistoku Europe da se nastava za slijepe u svim predmetima prilagođava specifičnim zahtjevima slijepoga djeteta. U tu svrhu izradio je i izdao prvu našu početnicu s Braillevim slovima.

objavio: Nikica Repač   datum: 12. 4. 2018.

Priloženi dokumenti:
RASPORED ZVONA.docx